Wraz z rozwojem firmy potrzebna jest większa przestrzeń do funkcjonowania danej organizacji. Z każdym nowo zatrudnionym pracownikiem i z rosnącą ilością zadań wykonywanych w firmie, powstaje coraz silniejsza potrzeba pozyskania odpowiedniej przestrzeni do pracy. Tak też stało się w firmie Bloober Team, która wraz ze swoim rozwojem podjęła decyzję o przeniesieniu dotychczasowego biura do nowej lokalizacji. Jako wieloletni dostawca i partner technologiczny, zostaliśmy poproszeni o pomoc w zaadaptowaniu sal spotkaniowych i pomieszczeń konferencyjnych w nowej lokalizacji. Zadaniem, jakie przed nami postawiono, było zaproponowanie systemu wideokonferencyjnego oraz audio, który będzie stał na najwyższym poziomie. Użytkownik chcący skorzystać z systemu konferencyjnego powinien w prosty sposób podłączyć się własnym komputerem do zainstalowanego systemu i wykorzystać go do zestawienia połączenia i wyświetlenia własnego ekranu komputera dla szerszej grupy odbiorców.
Zgodnie z wymaganiami postawionymi przez klienta zainstalowany system miał być systemem typu BYOD (Bring Your Own Device), który pozwala użytkownikowi na podłączenie własnego komputera (PC/Mac) i wykorzystanie urządzeń zainstalowanych w pomieszczeniu konferencyjnym. Takie podejście zostało podyktowane profilem i sposobem komunikacji w firmie. Wykorzystanie wielu platform komunikacyjnych oraz duża liczba pracowników technologicznych, pozwoliły nam na zamontowanie systemu, w którym użytkownik sam decyduje, z jakiego komunikatora chce korzystać i na której platformie organizować spotkanie. Wykorzystanie systemu dla dedykowanej platformy komunikacyjnej byłoby pewnego rodzaju ograniczeniem dla pracowników firmy i nie do końca wpisywałoby się w jej sposób działania.
Do zaadaptowania mieliśmy dwie duże sale konferencyjne oraz tzw. przestrzeń chill room.
Pierwsza z sal jest największą przestrzenią konferencyjną, którą można podzielić na trzy mniejsze sale. Na co dzień pomieszczenie wykorzystywane jest w formie podzielonej do organizacji niewielkich spotkań. Gdy w firmie powstaje potrzeba organizacji dużego wydarzenia, to przegrody akustyczne są składane, zapewniając tym samym znacznie większą przestrzeń konferencyjną. W każdej z małych sal nad głowami rozmówców został zamontowany duży panel akustyczny, w którym znajdują się dwa głośniki Desono C-IC6 i mikrofon konferencyjny Parlé TCM-XA. Na przeciwległych ścianach sali zamontowane zostały dwa monitory 65’’, które służą do wyświetlania treści z urządzenia podłączonego do systemu. W każdym z trzech stołów użytkownik ma do dyspozycji media-port z możliwością wpięcia się do systemu przez kabel USB-A lub USB-C. Rolę kamer wideo pełnią urządzenia firmy AVer - model CAM340+ oraz CAM570. Uzupełnieniem warstwy wideo dla sali konferencyjnej jest projektor Optoma 4K i ekran projekcyjny Suprema, który w przypadku wykorzystania sali w scenariuszu bez podziału, jest odpowiednio dużą powierzchnią projekcyjną prezentującą obraz strony zdalnej spotkania. Mimo z pozoru niewielkiej ilości urządzeń audio w sali, za system odpowiada zaawansowany procesor TesiraFORTÉ AVB CI.Przy pomocy kontrolerów Apprimo TEC-X 1000, zamontowanych z każdej z trzech sal, pozwala na wybranie odpowiedniego scenariusza działania (podział sal), dając przy tym możliwość podstawowej konfiguracji systemu.
Druga z sal jest pomieszczeniem spotkaniowym przeznaczonym dla pracowników wyższego szczebla. W tym pomieszczeniu, nad dużym stołem konferencyjnym również został zamontowany panel akustyczny, w którym znajdują się cztery głośniki Desono C-IC6 i dwa mikrofony konferencyjny Parlé TCM-XA. Dla pomieszczenia o tej kubaturze zestaw złożony z czterech głośników i dwóch mikrofonów jest w zupełności wystarczający. Bardzo dobre warunki akustyczne, panujące w pomieszczeniu, pozwalają w pełni automatycznemu procesorowi Devio SCX 400 ustawić idealne parametry audio dla zainstalowanych głośników i mikrofonów sufitowych. W tym pomieszczeniu użytkownik podpina się do systemu, wykorzystując jeden przewód USB-A lub USB-C. Po jego podłączeniu ma do dyspozycji zaawansowany system audio, kamerę AVer Cam540 oraz możliwość ładowania swojego urządzenia technologią PD.
Ostatnią przestrzenią, którą wyposażyliśmy w system audio, była tzw. strefa chill room, która jednocześnie jest wspólnym pomieszczeniem z firmową kuchnią. W wydzielonym miejscu znajduje się kanapa. Pracownicy mogą tam odpocząć, wspólnie zagrać na konsoli i posłuchać muzyki z zainstalowanego systemu audio. Rolę systemu wideo pełni tutaj ten sam zestaw, co w dzielonej sali konferencyjnej - duży ekran Suprema oraz projektor Optoma o rozdzielczości 4K. Nad kanapami zainstalowany został system audio składający się z dwóch głośników sufitowych Desono P60DT oraz subwoofer Community VLF208LV dodający do odtwarzanych materiałów mocniejszego brzmienia. Zamontowane nagłośnienie zasilane jest przez wzmacniacz REVAMP 2600 i przedwzmacniacz PREZONE 2. Tak skonfigurowane i zamontowane urządzenia idealnie nadają się jako dopełnienie niewielkiej przestrzeni multimedialnej przeznaczonej do odpoczynku i rozrywki.
Projekt zrealizowany dla Bloober Team, przy wykorzystaniu urządzeń audio firmy BIAMP, w bardzo jasny i przejrzysty sposób pokazał nam, że odpowiednio zaprojektowany system z przemyślaną akustyką i planem montażowym, może dać bardzo dobry efekt w postaci estetycznie zainstalowanych urządzeń, które pod względem funkcjonalności świetnie spełniają swoją rolę.