Główna
Realizacje
Ściany wideo w TVN

Ściany wideo w TVN

KLIENT  TVN
SEKTOR  Biznes
TERMIN  Sierpień 2022
LOKALIZACJA  Warszawa

WYZWANIE

Nowe wyzwania!

Jeden z naszych klientów z sektora telewizyjnego zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu i zamontowaniu dwóch ścian wideo, które miały posłużyć do prezentowania obrazu telewizyjnego trafiającego na antenę. Duża przestrzeń oraz całkowicie nowy sposób jej adaptacji miały pozwolić nam na spełnienie kilku ważnych założeń projektu - jak największa ilość monitorów na danej ścianie oraz solidna konstrukcja z możliwością szybkiego dostępu serwisowego do zamontowanych wyświetlaczy.

Realizacja

Pierwszy z ekranów, składający się z 16 monitorów 55” (~385’’ cali) ułożonych w układzie 8x2, początkowo miał być prostą konstrukcją, która bez większych komplikacji zostanie zamontowana w wyznaczonym do tego miejscu. Niestety prace budowlane i istotniejsze elementy konstrukcyjne budynku szybko zweryfikowały rozmiar dostępnej przestrzeni montażowej - brakujące kilkanaście centymetrów sprawiło, że do wyglądu ściany i jej ułożenia musieliśmy podejść w niestandardowy sposób. Po konsultacjach z klientem i wykonaniu kilku projektów koncepcyjnych, wypracowany został projekt ekranu wideo z zagiętą kolumną monitorów, który w optymalny sposób wykorzystuje dostępną przestrzeń oraz zapewnia pełny komfort użytkowy pracownikom telewizji.

Druga ściana wizyjna to nieco mniejszy ekran składający się z 8 monitorów zamontowanych w układzie 4x2 (~199’’ cali). W przypadku tej konstrukcji jednym z problemów projektowych okazała się ściana, do której powinien zostać przymocowany uchwyt - była to konstrukcja z GK, która nie jest przystosowana do montażu ruchomej konstrukcji o wadze około 350kg. Po analizie problemu i dostępnych możliwości, zdecydowaliśmy, że montaż konstrukcji zostanie wykonany na ścianie właściwej odsuniętej o około 25cm. Takie działanie dało nam pewność, że montaż będzie solidny i bezpieczny. To rozwiązanie wymusiło na nas zaprojektowanie nóżek dla uchwytu, aby ten sprawiał wrażenie zamontowanego do ściany z GK.

Wygoda w serwisowaniu i zarządzaniu wyświetlaczami

Każda z zaprojektowanych konstrukcji wyposażona jest w uchwyty typu pop-out dające możliwość komfortowego i bezpiecznego dostępu serwisowego do wybranego monitora. Odblokowanie ekranu i wysunięcie go odbywa się przez delikatne wepchnięcie (click) panelu. W praktyce mechanizm ten jest najlepszym rozwiązaniem serwisowym dla tego rodzaju konstrukcji. Wymiana i podłączenie jednego z zawieszonych monitorów NEC UN552V jest szybka i w pełni bezpieczna.

Przy projektowaniu dedykowanych uchwytów i podczas rozwiązywania problemów konstrukcyjnych, otrzymaliśmy pełne wsparcie inżynierów i projektantów firmy Edbak. Z ich doświadczeniem w projektowaniu i z naszą wiedzą montażową szybko i bez większych komplikacji zrealizowaliśmy całość projektu.

Narzędzia

Okablowanie i sposób komunikacji

Naszym zadaniem było również wykonanie okablowania dla montowanych monitorów. Zgodnie z wytycznymi, jakie otrzymaliśmy od klienta oraz z wymaganiami oprogramowania TAG, do każdego z monitorów doprowadzony został optyczny przewód HDMI, który zakończony jest w serwerowni obok miejsca montażu. Ułożenie przewodów w serwerowni zostało wykonane z użyciem dedykowanego patchpanelu, który podłączony został bezpośrednio do serwerów dystrybujących obraz dla każdego z ekranów. Monitory podłączone są również do sieci LAN dając możliwość komunikacji z oprogramowaniem zarządzającym NaViSet Administrator 2.

Dopełnieniem każdej ze ścian są soundbar’y AUDAC IMEO2/B zamontowane symetrycznie pod wyświetlaczami. Ich zadaniem jest emitowanie sygnału dźwiękowego w przypadku, gdy niektóre z parametrów wyświetlanych na ekranach przyjmą wartości odbiegające od zakładanych norm. Tak emitowany sygnał dźwiękowy ma dać jasną informację pracownikowi o tym, że powstały problemy techniczne, które należy zweryfikować i rozwiązać.

Rezultat

Zamierzony efekt usprawniający pracę

Zadaniem wyświetlaczy zamontowanych w pomieszczeniu kontrolnym jest całodobowe prezentowanie treści trafiających na antenę stacji. Ciągła prezentacja wszystkich przesłanych informacji jest niezwykle wygodna dla osób pracujących w pomieszczeniu. Montując ww. ściany wideo osiągnęliśmy efekt zamierzony przez klienta - niezawodne rozwiązanie usprawniające codzienną pracę, bez którego funkcjonowanie działu kontroli transmisji byłoby niemożliwe.

Realizacja

Galeria

Realizacja

Referencje Klienta

“Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni sposobem, szybkością i efektem działania Panów z firmy AV-IT Solutions - wizja lokalna, kilka technicznych spotkań oraz błyskawiczny montaż dostarczonego rozwiązania utwierdziły mnie w przekonaniu, że wybrałem najlepszy możliwy zespół do realizacji projektu.”
Filip Lachert
Transmission&Coordination Team Manager
TVN S.A.

Masz pytania?

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie