Główna
Realizacje
Vmware vSAN 2 Node Cluster

Vmware vSAN 2 Node Cluster

KLIENT  Anonimowy
SEKTOR  Biznes
TERMIN  Październik 2021
LOKALIZACJA  Kraków

WYZWANIE

Wyzwanie, jakie otrzymaliśmy od jednego z naszych klientów, było dla nas nowością. Naszym zadaniem było zaproponowanie nowego klastra obliczeniowego. Rozbudowa aktualnie posiadanego sprzętu nie była brana pod uwagę (sprzęt o statusie EoL). Klient wymagał dobrania rozwiązania, które zastąpiłoby Jego dotychczasowy sprzęt i pozwoliło przenieść środowisko biurowe (złożone z kilkunastu maszyn wirtualnych) na nowsze serwery. Dodatkowym atutem platformy miał być zapas mocy obliczeniowej i możliwość łatwej rozbudowy w przyszłości. Po zebraniu odpowiednich informacji od klienta i zaproponowaniu kilku wariantów sprzętowych, zdecydował się on na rozwiązanie oparte o dwa serwery Dell R7515 oraz na oprogramowanie vSAN firmy VMware.

Realizacja

Nasze zadanie rozpoczęliśmy od szczegółowego przeglądu infrastruktury IT, która znajduje się w siedzibie klienta. Długie maile z pytaniami oraz kilka rozmów telefonicznych z klientem, nakreśliły nam w jakim kierunku powinien być prowadzony projekt. Z racji posiadania już przez klienta w swojej organizacji oprogramowania firmy VMware, postawiliśmy na wykorzystanie pakietu vSphere wraz z oprogramowaniem vSan. Dobrze zorganizowany dział IT klienta precyzyjnie określił ilość wirtualnych maszyn, jakie będą pracować na nowym klastrze oraz to, jakie maszyny pojawią się w najbliższym czasie. Zebranie szczegółowych informacji pozwoliło nam na wykorzystanie dedykowanego kalkulatora, który zaproponował zarys prawidłowej platformy sprzętowej.

W kwestii sprzętów pozostało nam wykonać kilka niewielkich zmian, które miały podnieść wydajność pojedynczego serwera, jednocześnie nie podnosząc ceny proponowanej platformy. Ostatecznie klient postanowił wdrożyć rozwiązanie oparte o dwa serwery Dell 7515 działające na platformie AMD Epyc drugiej generacji. Po niespełna dwóch tygodniach od zaakceptowania finalnej konfiguracji, sprzęt został dostarczony do klienta. Kwestie związane z fizycznym montażem, konfiguracją oraz przeniesieniem istniejącego środowiska, zostały wykonane przez wewnętrzny dział IT klienta (polityka firmy). Na ostatnim etapie wspieraliśmy klienta w rozwiązywaniu problemów wdrożeniowych i konfiguracyjnych.

Wykorzystaj potencjał posiadanego sprzętu

Rozwój firmy i ciągły wzrost liczby systemów funkcjonujących w danej organizacji, często zmuszają działy IT do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie fizycznego i logicznego zabezpieczenia infrastruktury serwerowej. Odpowiednie podejście do tematu i przeanalizowanie posiadanych rozwiązań pod względem wymagań obliczeniowych, to tylko część sukcesu w prawidłowym zaprojektowaniu nowego systemu. Kluczową kwestią okazuje się znalezienie złotego środka pomiędzy dobrym i bezpiecznym środowiskiem dającym możliwość rozbudowy, a działem finansowym / kierownictwem firmy, które na dany projekt chce przeznaczyć określoną liczbę pieniędzy. W takich scenariuszach idealnie sprawdza się system oparty na rozwiązaniach firmy Vmware, który możemy zacząć tworzyć już od dwóch fizycznych serwerów pracujących w niewielkim klastrze.

Klaster obliczeniowy złożony z dwóch nodów - wstęp do prawdziwej wirtualizacji z możliwością rozbudowy

Narzędzia

Nowoczesne rozwiązanie wdrożone z wykorzystaniem fizycznej infrastruktury firmy Dell.

Dell R7515 w konfiguracji dedykowanej dla Vmware

Każdy z zaproponowanych serwerów, które dostarczyliśmy naszemu klientowi, to dedykowane nody certyfikowane przez firmę Vmware dla pakietu vSphare. Urządzenia zostały dobrane w ten sposób, aby zapewniały odpowiednią rezerwę mocy obliczeniowej dla posiadanego środowiska wirtualnych maszyn. Są to jedne z najnowszych jednostek dostępnych na platformie AMD Epyc drugiej generacji.

Rezultat

Efektem naszych działań z klientem było wdrożenie nowoczesnego dwu-nodowego klastra na najnowszej dostępnej platformie AMD. Mimo niewielkiej liczby serwerów, udało nam się wdrożyć rozwiązanie, które jest skalowalne i pozwala na łatwą rozbudowę w przyszłości.

Realizacja

Galeria

Realizacja

Referencje Klienta

“Współpraca z Panami z AV-IT Solutions była czystą przyjemnością. Wykazali się dużą wiedzą i świetnym podejściem do klienta. Realizacja projektu w takiej formie, jak zaproponowali, okazała się szybka i bezproblemowa.”
Łukasz Królikowski
IT Manager
Anonimowa

Masz pytania?

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie